Wierzba wypuści nawet z kawałka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet z patyka odrośli.

Wykorzystując taką okoliczność, zdołamy dzięki niej zmajstrować zadziwiające formy ogrodzeń. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie nabędzie unikalny charakter a także będzie się polecać spośród płotów w okolicy.

Rosnące na polach oraz mokrych torfowiskach wierzby od antycznych czasów zadomowiły się w naszych parkach. Polubiliśmy je za urodę i wiosenne kociaki. Nie są ambarasujące, reflektują tylko mrowie wilgoci oraz troszeczkę światła. Zaspokoją się poniekąd wszelką glebą.


Niewiele krzewów wydoła też identycznie szybko stymulować utracone pędy oraz gałęzie. Wierzby wybitnie łatwo odbudowują także swój system korzeniowy. Wystarczy, że ucięty albo nawet złapany odrost zanurzony w przemokłej ziemi po jakimś czasie wypuści korzenie i podaruje zaczątek następnemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na idea, ażeby spośród wierzb tworzyć zaplatane przęsła ogrodzeniowe czy płoty zatopione liśćmi. Zapewne wskazane jest mieć tak odkrywcze płot. Najakuratniej do zainstalowania takiego parkanu wykorzystać poniższe rodzaje wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej mnogie odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają nieco zespołowych własności:

produkują prostolinijne, długie i ogromnie elastyczne pędy – z racji tej można łatwo modelować kształt ogrodzenia;
szybko odrastają po obcięciu- w krótkim czasie zdołamy wypleść zupełne przęsło na ogrodzenie;
niebywale bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Kiedy posiadamy już myśl na postać płotu, musimy zakupić pasujące wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, znalezienie ich w przesłankach autentycznych jest mozolne, gdyż dziko rosnące krzaki okazjonalnie emitują bardzo długie oraz proste pędy. Najodpowiedniej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie należało zaczekać kilka latek.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wybierzmy po pierwsze lokalizację w ogrodzie, mało przez nas uczęszczane i najmniej widoczne.Wiosenką, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, z których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki rozciągłości 25-30 cm, które zdołamy zdobyć z dziko narastających roślin. Przedtem należy je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, tak aby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie by górował tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, dlatego powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy względnie dwa przyklaskujemy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosną nowego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki okazjonalnie przewyższają 2m, toteż na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s